Hachiko Vefakar Köpek
1924 yılında Tokyo Üniversitesinde görev yapan bir profesör tren istasyonunda beyaz safkan akita cinsi bir köpek bulur. Köpeğe "sekizinci" anlamına gelen Hachiko adını verir (tam olarak anlamını bilmiyorum sadece duyduğum bu) Hachiko her sabah profesörü Shibuya İstasyonu'na kadar götürür, profesör trene bindikten sonra eve döner.
Bir gün profesör işten dönerken trenden indiğinde Hachiko'yu görür karşısında.Hachiko profesörün dönüş saatini hesaplamış ve onu karşılamaya gitmiştir. Elbette pek şaşırdı profesör.Takip eden bir yıl boyunca bu böyle devam eder. Hachiko profesörü her sabah tren istasyonuna kadar götürür ve işten dönüş saatini hesaplayıp tren istasyonuna gider.
Hachiko yine profesörü karşılamak için tren istasyonuna gider ama profesör trenden inmez. Burda başlar Hachiko'nun esas hikayesi.Profesör üniversitede geçirdiği kalp krizi sonucu vefat eder.Ve bir daha o tren istasyonuna gidemez. Fakat Hachiko 10 yıl boyunca evet tam 10 yıl boyunca o tren istasyonunda profesörü bekler. Hachiko 11-12 yaşlarına geldiğinde aynı tren istasyonunda ölür. Japonlar vefanın sembolü olarak Hachiko'nun heykelini dikerler Shibuya İstasyonu'na. Trenden inenleri hala Hachiko'nun heykeli karşılamaktadır. 2009 yılında Richard Gere'in baş rolünü oynadığı Hachi:A Dog's Tale adıyla filmi yapılmıştır. Hikayenin gerçek olduğunu bildiğimden olsa gerek, başından sonuna kadar ağlamaktan helak olduğum filmdir. Yanlış bilmiyorsam 80'lerde yapılmış bir de Kore versiyonu mevcut


0 yorum:

Blogger Template by Clairvo